W dniach 26 – 30 września 2023 roku w Zakopanem, odbył się XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Górski Służb Mundurowych Resortu Sprawa Wewnętrznych.
W rajdzie, którego organizatorem była Komisja Turystyki w Resorcie Spraw Wewnętrznych z jej Przewodniczącym Kazimierzem Rabczukiem na czele, Komandorem Rajdu Januszem Urbańskim oraz zespołem sędziowski z sędzią głównym Andrzejem Plackiem jak co roku nie zabrakło także drużyny z Koła PTTK „Z BUTA” przy Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Kaliszu.
Tym razem drużyna nasza liczyła siedem osób: Adam Wojcieszak, Henryk Kubik, Karol Jerczak, Krzysztof Głuszczak, Magdalena Wojcieszak, Tomasz Kowaliński i Szymon Jerczak.
Równolegle z rajdem górskim odbywał się – Ogólnopolski Rajd Motorowy – Turyści Motorowi w Tatrach „Zakopane 2023”, którego organizatorem był Klub Turystyki Motorowej „Westerplatte” w Gdańsku.
Dlatego wyjechaliśmy wcześniej do Zakopanego aby w drodze dojazdowej oraz już na miejscu zaliczyć kilkanaście punktów obowiązkowych wyznaczonych przez organizatorów a składających się później na końcowy wynik Rajdu Motorowego.
Tatry przywitały nas w weekend sobotnio-niedzielny pogodą deszczową, ale jak mówi powiedzenie „nie ma złej pogody są tylko źle ubrani turyści”. Założony plan zwiedzania został przez naszych członków zrealizowany i od poniedziałku ruszyliśmy na trasy, ja (Adam) wraz z Magdaleną ruszyliśmy w wyprawę nad Morskie Oko i dalej w górę do Czarnego Stawu pod Rysami, przemaszerowaliśmy prawie 25km, ale było warto przepiękne widoki zwłaszcza z nad Czarnego Stawu i wokół Morskiego Oka i przytulne schroniska górskie zwłaszcza to w Dolinie Roztoki, gdzie w przeciwieństwie do Morskiego Oka nie bywa dużo ludzi. Pozostali urządzili sobie spacer po Zakopanym zwiedzając i spacerując po Krupówkach.
We wtorek już całą drużyną od rana spotkaliśmy się w Zakopanem w Ośrodku „Geovita” w naszej bazie rajdowej i po wypakowaniu bagaży ruszyliśmy przez Krupówki na Gubałówkę, dołączyły do nas dwie panie czyli moja żona Bożena oraz koleżanka Lidka ze Strzelec Opolskich, dojeżdżające do nas z Bukowiny Tatrzańskiej. I jak to bywa część poszła pieszo na Gubałówkę szlakiem czarnym ale też część podjechała kolejką jako atrakcją. Droga powrotna to żółty szlak i pod wyciągiem na Polanie Szymaszkowiej powrót na dół do Zakopanego a tu jeszcze wybraliśmy się do drewnianego kościoła MB Częstochowskiej oraz spacer po Cmentarzu Zasłużonych na Pęskowym Brzysku. Można tu odnaleźć groby naszych sportowców jak Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, poeta Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa- Tetmajer a także innych znanych zakopiańczyków Tytus Chałbiński, Sabała czy też symboliczny grób Stanisława Witkiewicza. Naprawdę warto poświęcić krótką chwilę na zadumę i zobaczyć te pięknie wykonane nagrobki, kapliczki góralskie krzyże czy rzeźbione motywy podhalańskie. W drodze do ośrodka oczywiście zdjęcie na tle napisu ZAKOPANE a także przy pomniku Józefa Kurasia „Ognia”.
A popołudnie to już otwarcie rajdu górskiego i pierwsze odprawy rajdowe. Okazało się, że w tym roku w rajdzie uczestniczy 200 osób z których utworzono 16 drużyn (minimum 4-osobowe reprezentujące służby mundurowe resortu SW, Wojsko Polskie, organizacje związkowe, PTTK, szkoły i zakłady pracy, a także resortowi emeryci i renciści oraz członkowie ich rodzin). W tym roku też nie było tego, że należało wędrować po trasach wyznaczonych przez organizatorów ale można też było zaproponować i wybrać swoje trasy. Dlatego jako drużyna postanowiliśmy pospacerować po tatrzańskich dolinach.
W środę wybraliśmy się do Kir skąd wyruszyliśmy w Dolinę Kościeliska a nią wzdłuż Potoku Kościeliskiego bardzo malowniczą trasą z pięknymi widokami na góry, aż do schroniska PTTK na Hali Ornak. Po drodze odbiliśmy trochę w bok i czarnym szlakiem doszliśmy a następnie przeszliśmy a momentami przeczołgaliśmy się przez Jaskinię Mroźną (temperatura w granicach ok. 6 °C), spacer przy latarkach, długość ok. 500 m. Przy schronisku na Hali Ornak krótki odpoczynek przy kawie i herbacie, kilka fotek i powrót do bazy.
W czwartek wybraliśmy kolejną dolinę tym razem z Zakopanego wyruszyliśmy obok skoczni w Dolinę Strążyską, krótki i nietrudny spacer wzdłuż Potoku Strążyskiego z pięknymi widokami między innymi na Skałę Jelinka, Kominy Strążyskie dochodzimy do Hali Strążyskiej gdzie naszym oczom ukazuje się potężna 600-metrowa północna ściana Giewontu. Stąd jeszcze krótki spacer do Wodospadu Siklawica, gdzie woda opada prawie pionowo z kilkunastu metrów (wodospad składa się z dwóch części – każda liczy sobie 12 m). Wracamy do bazy bo w godzinach popołudniowych mamy zaplanowane konkury rajdowe : strzelanie z broni krótkiej i długiej, konkurs wiedzy – wiadomości o terenie, piosenki rajdowej a także test wiedzy do rajdu motorowego. Wieczorem na odprawie sprawdzanie także legitymacji PTTK i książeczek GOT. Nie startujemy w konkursie piosenki rajdowej i z tego też od razu jesteśmy stratni 10 pkt. W pozostałych konkurencjach dajemy radę.
W piątek rano przed wyjściem sędziowie sprawdzają wyposażenie drużyny w tym apteczkę pierwszej pomocy i posiadanie proporca (godła) i ruszamy w Dolinę Chochołowską (słynąca a krokusów, ale to nie ten czas), najdłuższą i największą dolinę Tatr. Tutaj towarzyszy nam Potok Chochołowski. Do Polany Huciskiej z Siwej Polany kursuje kolejka turystyczna stylizowana na pociąg, jest to też dolina gdzie spotykamy dużą ilość rowerzystów. Kilkukilometrowy spacer kończymy w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Jak zawsze kawa lub herbatka kilka fotek i powrót. Po drodze odbijamy jeszcze na kilka minut do drewnianej kaplicy, gdzie kręcono miedzy innymi fragment filmu Janosik i gdzie przebywał papież Jan Paweł II spotykając się z Lechem Wałęsą.
I tak doczekaliśmy soboty czyli ostatniego dnia naszego rajdu, sędziowie podliczyli punktację i zaczęto wręczać nagrody i wyróżnienia.
W końcowej klasyfikacji Rajdu Górskiego:
1 miejsce – drużyna Tramp Pułtusk,
2 miejsce – drużyna Fregata z Gdańska,
3 miejsce drużyna Bieluchy z Chełmna.
Nasza kaliska drużyna „Z Buta” zajęła 8 miejsce zdobywając przepiękny puchar Prezydenta Sekcji Polskiej IPA oraz puchar Zarządu Koła PTTK De-Ptaki w Gdańsku.
Puchar ufundowany przez Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Kaliszu w tym roku pojechał do Gdańska.
Ponadto jak się okazało nasza drużyna przywiozła do Kalisza jeszcze jeden puchar gdyż wygraliśmy końcową klasyfikację w Ogólnopolskim Rajdzie Motorowym – Turyści Motorowi w Tatrach „Zakopane 2023”, a to dlatego, że mieliśmy największą ilość zwiedzonych obiektów w czasie rajdu wyznaczonych przez organizatorów.
Adam Wojcieszak
Prezes SEiRP Koło w Kaliszu